Par mums

Vēsture

Par Speciālo Olimpisko spēļu aizsākumu Latvijā var runāt sākot ar 1989. gadu, kad Latvijā viesojās Pasaules Speciālās Olimpiādes prezidents Seržants Šraivers (Sargent Shriver) no ASV ar mērķi paplašināt Starptautiskās Speciālās Olimpiskās komitejas darbību Austrumeiropā un uzaicināja Latviju piedalīties šajā kustībā.

SSO (Special Olympics International-SOI) komitejā Latviju uzņēma kā patstāvīgu Latvijas valsts sabiedrisku organizāciju - Latvijas Speciālā Olimpiāde (LSO). Par Latvijas Speciālās Olimpiādes prezidentu tika iecelts Ilgvars Forands - atjaunotā LOK izpildkomitejas loceklis, Izglītības ministrijas darbinieks. LSO izpilddirektores pienākumus sāka pildīt leģendārā latviešu ātrslidotāja, vairākkārtēja pasaules čempione klasiskajā daudzcīņā Lāsma Kauniste. LSO vadība savu darbību sāka ar republikas speciālo skolu audzēkņu komplektēšanu Eiropas un Pasaules Speciālajām Olimpiādēm un nodarbojās ar to laika periodā no 1990. līdz 1994.gadam. Minētajā laika posmā atbildīgā organizācija, kura organizēja sporta pasākumus speciālajām skolām bija LR Izglītības ministrija.

Latvijas Speciālā Olimpiāde kā sabiedriska sporta organizācija LR Uzņēmumu reģistrā tika reģistrēta 1998.gada 14.janvārī, aktīvi sadarbojās ar Izglītības ministriju sporta spēļu organizēšanā un vadīšanā. Veiksmīgas sadarbības rezultātā, Izglītības ministrija šo funkciju nodeva LSO, un tā šo pienākumu turpina pildīt.

Latvijas Speciālā Olimpiāde ir Latvijā atzīta patstāvīga sporta federācija un starptautiski sertificēta Speciālās Olimpiādes institūcija un tas ļauj šai organizācijai oficiāli piedalīties Pasaules Speciālajās Olimpiskajās spēlēs, popularizēt šo starptautisko kustību un Latvijas vārdu tajā.

Vairāk kā 20 gadus, līdz 2011.gadam, LSO Nacionālās direktores pienākumus veica vairākkārtēja čempione paukošanā Dzidra Kupča. Par ieguldījumu LSO attīstībā, kā arī organizācijas panākumiem un sportistu sasniegumiem Pasaules spēlēs 2012. gada 18 novembrī Latvijas Speciālās Olimpiādes ilggadējā Nacionālā direktore Dzidra Kupča saņēma Latvijas valsts augstāko apbalvojumu - Triju zvaigžņu ordeņa Atzinības krusta III šķiru, ko viņai pasniedza Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš.
Savā pateicības runā mūsu visu cienījamā Dzidras Kupčas kundze teica šādus vārdus:
"Augsto apbalvojumu es dalu ar savu komandu - Speciālo skolu direktoriem un sporta skolotājiem, kuri ar nenogurstošu darbu nodrošināja izcilus skolu sportistu rezultātus Speciālās Olimpiādes nacionālajās spēlēs Latvijā, kā arī spēlēs un olimpiādēs Eiropā un pasaulē. Paldies viņiem par to".

Patlaban Latvijas Speciālās Olimpiādes Nacionālā direktora pienākumus pilda Sveķu internātskolas direktors Aigars Lasis un brīvprātīgu administratīvo darbu veic četri LSO valdes locekļi, saņemot atbalstu no skolu vadītājiem un sporta pedagogiem.

Latvijas Speciālās Olimpiāde ir organizācija, kuras darbība ir vērsta speciālo skolu audzēkņu, bērnu, kuriem ir intelektuālās jeb mentālās attīstības traucējumi, integrēšanai sabiedrībā, organizējot tiem un iesaistot tos sporta spēlēs un ar tām saistītos pasākumos reģionālā, nacionālā, Eiropas un pasaules līmeņos. Organizācijas pamatuzdevums ir pievērst sabiedrības uzmanību problēmai, kas skar mūs visus, neatkarīgi no materiālā un sociālā stāvokļa. Galvenais uzdevums ir integrēt sabiedrībā bērnus, kuri mācās 43 Latvijas speciālajās internātpamatskolās. Šie bērni pārsvarā nāk no nelabvēlīgām ģimenēm, kurās viens vai abi vecāki lieto alkoholu, kurās ir ļoti slikti sociālie un ekonomiskie apstākļi. Daudzi bērni nāk no nepilnām ģimenēm, kurās ir tikai viens no vecākiem vai tikai vecvecāki.

Šobrīd Latvijas speciālajās internātpamatskolās vidēji mācās apmēram 4300 bērni. Šie bērni ir sabiedrības locekļi, kuriem ir tiesības uz pilnvērtīgu dzīvi mūsdienu sabiedrībā. LSO galvenais mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību un veicināt bērnu tiesību aizsardzību, un to mēs panākam, ļaujot skolu audzēkņiem pierādīt sevi un attīstīt bērnu pašapziņu, piedaloties sporta spēlēs. LSO ir adaptējusi SSO devīzi zvērestu: „Ļaujiet man uzvarēt, bet ja es nevaru uzvarēt, tad ļaujiet man būt drosmīgam šajā mēģinājumā”.

LSO katru gadu rīko apmēram 13-15 reģionālās un nacionālās sporta sacensības, kurās piedalās vidēji 2500 bērni no speciālajām internātpamatskolām. Notiek arī zonu, reģionālās un rajonu sacensības vidēji 12 dažādos sporta veidos. Tādā veidā nodrošinām iespēju sportot ikvienam speciālās skolas audzēknim, kurš to vēlas. Ik gadu tiek organizētas vasaras un ziemas sporta nometnes bērniem, bet skolu direktoriem un skolotājiem - metodiski semināri sporta nodarbību dažādošanā. Jau 7 gadus skolotāji brauc uz Vāciju - Hannoveras pilsētu, kur klausās lekcijas un piedalās praktiskās nodarbībās par medicīnisku aprūpi bērniem ar īpašām vajadzībām, aprūpes un apmācības metodiku, darba un sadzīves iemaņu apmācības, utml.

Latvijas Speciālās Olimpiādes sportisti sākot ar 1991. gadu ir piedalījušies 12 Pasaules vasaras un ziemas Speciālās Olimpiādes spēlēs:

 1. 1991 g. – Miniapole, ASV (vasaras)

 2. 1993. g. – Zalcburga, Austrija (ziemas)

 3. 1995.g. – Ņuhaivena, ASV (vasara)

 4. 1997.g. – Toronto, Kanāda (ziemas)

 5. 1999.g. – Rēlija, ASV (vasaras)

 6. 2001.g – Aļaska,ASV (Ziemas)

 7. 2003.g – Dublina, Īrija(vasara)

 8. 2005.g. – Nagano, Japāna (ziemas)

 9. 2007.g. – Šanhaja, Ķīna (vasaras)

 10. 2009.g. – Juta, ASV (Ziemas)

 11. 2011.g. – Atēnas, Grieķija (vasaras)

 12. 2013.g. - PyeongChang, Dienvidkorejā (ziemas)

 13. 2015.g. - Losandželosa, ASV (vasaras)

Startējot ar Latvijas vārdu un zem Latvijas karoga, bērni apzinās, ka ikviens starts un labs rezultāts, kā arī iegūtās godalgas ir veids, kā katrs sportists pārstāv savu valsti un ar saviem panākumiem nes Latvijas vārdu pasaulē.

 

Mūsu adrese:

R.Feldmaņa iela 11, Rīga, LV -1014

 Grafiskā zīme  

Seko mums